skip to Main Content

İnsan Kaynakları

İK Politikası

Hidroser olarak bizim için başarının anahtarı “İNSAN”dır. Ulaştığımız bu başarıda hiç kuşkusuz çalışanlarımızın büyük payı vardır. Hareket ve kontrol teknolojileri alanında global bir oyuncu olan Hidroser’ in sahip olduğu insan kaynağının, kurum vizyon ve stratejilerini gerçekleştirebilecek nitelikte bireylerden oluşturulması, onların motivasyonunun sağlanması ve geliştirilmesi, kurumumuzun hedefleri doğrultusunda koordinasyon, iletişim ve paylaşımı temel alan İnsan Kaynakları Programı yürütülmektedir.

İşe Alma

Hidroser iç ve dış müşteri memnuniyetine önem veren, takım çalışmasında başarılı, iletişim ve ikna becerileri kuvvetli, başarı odaklı kişilerin çalışmak istediği bir sistem mühendisliği yapan bir firmasıdır.

İnsan Kaynakları koordinasyonunda her biri alanlarında uzman bölüm yöneticilerden oluşan işe alım ekibimiz birden çok işe alım tekniği uygulayarak belirtilen özellikteki kişilerin işe alımını gerçekleştirmektedir.

Doğru işe doğru adayın yerleştirilmesi için yetkinlik bazlı mülakatlar, uygulama sınavları ile işe alım süreci yürütülmektedir. Uygulama sonucu olumlu olan adaylar İşe Alım Komitesi tarafından değerlendirilerek süreç sonuçlandırılmaktadır.

Adaylar internet sitesinden kısa özgeçmişlerini oluşturarak başvuruda bulunabilirler. İnternet üzerindeki başvurular pozisyon için aranan öğrenim durumu, iş tecrübesi vb. hususlar dikkate alınarak olumlu adaylar işe alım sürecine tabi olur.

İşe alınan adaylar iş başı yaptığı alana uygun teorik ve pratik olarak oryantasyon eğitimine tabi tutulurlar.

Back To Top